Pogoda i klimat na Krecie

Wybierasz się na wakacje na Kretę ? Sprawdź jaka pogoda czeka cię na wyspie... More »

Miasta Krety Zachodniej

Najpopularniejsze miasta i zabytki znajdujące się w zachodniej cześći Krety - szczegółowe opisy i przewodniki More »

Miasta Krety Wschodniej

Najpopularniejsze miasta i zabytki znajdujące się ww Wschodniej cześći Krety - szczegółowe opisy i przewodniki More »

Plaże na Krecie

Szczegółowy opis plaż Krety Zachodniej ,Wschodniej oraz centralnej.W tym dziale poznasz wszystkie zakątki wybrzeża Krety oraz opinie turystów którzy już mieli przyjemność skorzystać z przepięknych plaż Krety. More »

 

Kreta Pogoda

Pogoda i warunki klimatyczne na Krecie – Grecja

Pogoda na Krecie charakteryzują łagodne, deszczowe zimy i gorące, suche lata. Klimat Krety jest umiarkowany klimat śródziemnomorski.

Istnieją znaczne różnice pomiędzy strefą przybrzeżną oraz obszarów górskich, jak również między Zachodem i wschodniej części Krety, jeśli chodzi o warunki pogodowe. W górach na Krecie panują wiatry . Powoduje to, że klimat może być szary i mokry na północy, ale za to słoneczny na południowym wybrzeżu, gdzie często brak zachmurzenia.

- Strefa przybrzeżna : Suche lato, łagodna zima. Pora deszczowa rozpoczyna się pod koniec października i trwa do marca lub nawet kwietnia. Opady śniegu są bardzo rzadkie w strefie przybrzeżnej, Krety, tak zwłaszcza we wschodniej części wyspy.

- Wschodniej części Krety jest bardziej sucha i cieplejsza niż część zachodnia (Chania).

- To samo dotyczy różnicy między północnym wybrzeżem a południowym wybrzeżem Krety.Klimat południowego wybrzeża jest bardziej suchy i cieplejszy.

Temperatury i godziny słoneczne
miesiąc Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik
temperatura w dzień 20° 24° 28° 29° 29° 27° 24°
temperatura w nocy 12° 15° 19° 21° 22° 19° 16°
temperatura wody 16° 19° 22° 24° 25° 24° 23°
ilość godzin słonecznych 8g 10g 12g 13g 12g 10g 6g

Miasta Grecji porównanie rocznych opadów na tle Krety:

Dni Opadów w roku Wysokość całkowita(mm)
Ateny 55 404.4
Thessaloniki 121 437.3
Iraklion (Kreta) 86 288,5
Rodos 74 535,3
Kerkira 147 1083,8

- Zima w górzystym obszarze Krety może być bardzo zimna z ciężkimi opadami śniegu. Nie jest niczym szczególnym na wyspie Kreta jak w czasie zimy dla drogi zostaną zamknięte z powodu opadów śniegu. Na szczytach Mt Ida i White Montains śnieg pozostaje aż do końca czerwca.

Charakterystyka pogody na Krecie według miesięcy – szczegółowy opis :

Styczeń : Zimny, deszczowy i wietrzny. Jest jeden tydzień w styczniu gdy pogoda jest ogólnie dobra i z mniejszymi wiatrami. Okres ten jest nazywany Halcyon Days.
Luty : Nieco cieplej i słoneczniej niż w styczniu. Migdałowe drzewa kwitną w lutym. Pogoda jest nieprzewidywalna i zimne dni przeplatają się z ciepłymi.
Marzec : Zwykle zimno i wietrznie, ale jest też wiele słonecznych dni. W marcu 2001 r. były upały z temperaturami do 30 ° C, ale to był wyjątek. Pierwsi odważni pływacy kąpią się w morzu.
Kwiecień : Wiosna na Krecie przy średnich temperaturach z małą ilością opadów. Kreta jest pełna kwiatów i to jest wspaniałe.
Maj : Pogoda na Krecie w maju jest ciepło i słonecznie. Morze jest spokojne, a natura jest piękna. W Maju Kurtka będzie potrzebna w nocy.
Czerwiec : Słoneczny i gorący. Czas na plażę!

Lipiec i sierpień : Wietrzne i bardzo gorące. Trudno jest zrobić coś w tych miesiącach, niż spędzić cały dzień na plaży. Szukać zacienionych miejsc i pić dużo wody. Nie zapomnij o kapelusz i kremie do opalania. Nie najlepsza pogoda dla ludzi, którzy nie mogą znieść wysokiej temperatury (30-35 C).
Wrzesień :Słoneczny, mniej wietrznie, a nieco chłodniejszy. Dobre dla rekreacji na zewnątrz. Zabierz lekką kurtkę na noc, zwłaszcza, jeśli planujesz odwiedzić tereny górskie.
Październik : Słoneczny, mało wietrzne dni lecz z częściowymi opadami, szczególnie w zachodniej części Krety. Pogoda jest bardzo dobra na świeżym powietrzu. Październik to miesiąc, na tradycyjny napój z Krety, raki , jest destylowany ze skórek winogron. Ciepłe ubrania czasami będą potrzebne.
Listopad : pogoda staje się nieprzewidywalna. To może być słonecznie lecz także deszczowo i wietrznie. Przyda się ciepły sweter i parasol. Południowe wiatry zaczynają czasami nosić piasek z Sahary. Ten piasek pokrywa niebo Krety i tworzy bardzo nietypowe warunki pogodowe .
Grudzień : Warunki pogodowe zmieniają się z roku na rok Spakować ciepłe ubrania razem ze swoim kostiumem kąpielowym. Są dni, kiedy temperatura wzdłuż południowego wybrzeża sprawia pływanie możliwe i przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

To use confidentCaptcha you must get an API key from https://www.confidenttechnologies.com